Dny NATO 2012

22.-23. září 2012, Ostrava - Mošnov

autor: Pavel Pokorný

malé náhledy | plná velikost

Páteční přílety
       
       
       
       
       
       
Sobotní letový program
       
       
       
       
 

Dny NATO už za necelé 4 týdny
27.8.2012 (Zdeněk Kussior)

Blíží se jeden z největších leteckých dnů v ČR za posledních 20 let - Dny NATO 2012. Letošní program opravdu slibuje unikátní podívanou. Nedovolím si hodnotit množství a kvalitu pozemních ukázek, snad jen zmíním, že se ukáže těžký sovětský válečný tank IS-2. V odstavcích níže se zaměřím jen na dynamické a statické ukázky letadel a vrtulníků.

Ve vzduchu se dle aktuálního seznamu účastníků objeví celkem 32 strojů - z toho 14 nadzvukových, 8 menších podzvukových proudových letounů, 3 vrtulníky, 2 velké stroje nad 50 tun a 5 dalších letounů.

Letectvo AČR má letos velmi omezenou účast na leteckých dnech, což ale vyvažuje premiérová ukázka tankování českých Gripenů z KC-135 od USAF. Jinak možná krom zahajovacího průletu naše letouny ve vzduchu zřejmě neuvidíme. Povinné letové ukázky nadzvukových letadel zastoupí turecká a nizozemská F-16, italský a rakouský Typhoon a slovenský MiG-29AS. Tím se ale dostáváme k velkým lákadlům letošního ročníku a ty jsou letos z mého pohledu nejméně čtyři, vše premiéry, případně obnovené premiéry. Tak prvně je to francouzský tým Ramex Delta se dvěma Mirage 2000N. Kdo zná letové ukázky Mirage 2000 například ze starších CIAFů, jistě ocení dvojitou dávku tohoto dynamického vystoupení. Druhak je to vysoupení dvou polských Su-22M4, které v Česku uvidíme po více, než 10 letech. V tomto případě se asi bude jednat i o jedinečný zvukový zážitek, motory AL-21F patří k jedněm z nejhlučnějších. Třetím lákadlem, které rozhodně potěší, je obnovená premiéra leteckého souboje dvou slovenských MiG-29AS. Naposledy byla u nás k vidění snad na CIAF 2002. Jedná se o velmi atraktivní, dynamické vystoupení, příjemná změna od přesného létání ve dvojici, kdy letadla létají "nudně" křídlo na křídle celých 10 minut. A konečně čtvrtým lákadlem a velkým překvapením je letová ukázka B-52. Těšit se můžeme na velmi nepříjemně pískající motory a oblaka černého dýmu.

V ostatních letových ukázkách uvidíme britské Red Arrows se sedmi cvičnými letouny Hawk T Mk.1 a pro návštěvníky leteckých dnů v posledních letech dobře známé Tucano T1, C-27J Spartan, PC-9M, King Air B200, S-70 Black Hawk, Mi-8, Super Puma, Hawk a An-2.

Na statice se ukáže kolem 30 letounů a to včetně F-15E, dvou E-3, B-52, Mirage 2000-5 a dalších.

Z organizačního hlediska by se mohly z mého pohledu pořešit tři věci. Zaprvé lépe zorganizovat pohyb na příjezdových komunikacích k parkovišti na letišti. Například vyznačenou čárou na asfaltu vést lidi a auta ve svém pruhu. Kolik může stát vyznačení lepící páskou? Za druhé by to chtělo zefektivnit výběr parkovného. Tuším, že v roce 2010 tam byli při mém příjezdu jen dva výběrčí vstupného. V minulém roce jich bylo už asi 8, ale zase stáli nepochopitelně za sebou (4 a 4). Doufám, že jich letos bude v nejvíce exponovaný čas nejméně 10 a hlavně budou stát vedle sebe!!! Třetí problém vidím v úzkých místech pro pohyb návštěvníků. To především v prostoru před statickými ukázkami, kde u plotu stojí lidi v 5 řadách, pak je úzký prostor pro pohyb mezi statickou ukázkou letadel a statickou ukázkou pozemní techniky a pak jsou hned stánky s občerstvením, nebo nějakými nesmysly.

Letošní Dny NATO vypadají jako velmi dobrá akce s mnoha premiérovými ukázkami. Snad vyjde počasí, organizace, neprořídne seznam účastníků a dostaví se dostatek návštěvníků. Kolik to bude letos? 250 tisíc? 300 tisíc?

Podrobnosti naleznete na oficiálních stránkách www.dny-nato.cz. Nedočkavcům mohu ještě předtím rozhodně doporučit slovenský SIAF 2012 s podobnou účastí, ale zase bez pozemních ukázek a se vstupným 10 Euro.

Komentáře k této stránce

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /data/www/leteckemotory.cz/www.leteckemotory.cz/article_comments.php on line 210

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: A link to the server could not be established in /data/www/leteckemotory.cz/www.leteckemotory.cz/article_comments.php on line 210
jméno    kontrolní výpočet 3 + 5 =           
Není možné vkládat odkazy začínající http://, použijte h**p://.
Všechny položky formuláře jsou povinné. Nevhodné příspěvky budou bez varování mazány.


Přístupů od 24. 4. 2002