Den NATO Mošnov 2006

letiště Ostrava - Mošnov, 16. září 2006Den NATO 2007

se uskuteční 15.9.2007 na letišti Ostrava Mošnov. V plánu je krom jiného letová ukázka F/A-18 a C-17. Více informací na www.dennato.cz. Program zde.
Tady je tentokrát i malý minireport: Inu, k letišti se blížíme někdy kolem 10 hodiny. Značení nebylo bůh ví jaké, jestli tedy vůbec nějaké. Přijíždíme směrem od Příbora, po boční cestě jsme předjeli kolonu aut a náhodou se dostali až na odstavné parkoviště. Při příchodu k letišti, asi 1500 metrů přes pole, vzlétá AWACS, udělá okruh kolem letiště a sedá. Vstup na letiště byl volný, takže lidí už při zahájení docela dost a stále přibývali. Co se programu týče, tak se dlouho děly pro mnohé polozajímavé věci především na zemi - ukázka zadržení pachatele, vyprošťování, hasiči, sem tam něco proletělo, Jak-11 atd. Statickou ukázku jsem párkrát proběhl, předvedly se staré známé klasiky - L-159, JAS-39D, An-26, L-410, Mi-17, Mi-24/35, AWACS, Harrier, Tornado, F-15 atd. Nasmál jsem se právě u F-15ek, které tam byly myslím čtyři, 10 metrů před sebou měly zábrany a hlídala je policie.

V 15:00 vzlétá britská akrobatická skupina Red Arrows - chlapci opravdu umí. Jen z Frecce Tricolori kdysi na CIAFu jsem měl lepší zážitek, asi díky doprovodné hudbě. Potom odlítalo něco málo z AČR. Mimochodem vystoupení Gripenu excelentní - hlavně ty dynamické nástupy do manévrů. Možná občas drobné chybičky v přesnosti pár manévrů, ale to už zas rýpu. Ale co bylo the best, byl útok na tři stanoviště nepřátel - nejprve pěchotou (nepochodila), poté BVP (nepochodili) a pak 3 tanky. Ti už pochodili. Vzhledem k tomu, že se boj odehrával jen pár desítek metrů přede mnou, výstřely z kanónu jsem si opravdu "vychutnal", včetně pískání v uších. Ale paráda - desetimetrový plamen, tlaková vlna zvedala hlínu ze země. Dokážu si představit, že v boji mají tanky opravdu respekt. Tedy alespoň ze strany pěchoty. I předvedení PVO bylo dobré - rozptyl odpalovacích stanovišť raket, rozbalení radaru, zaměřování prolétávajících letadel (2x ALCA, 1x Gripen), ...

Celkově určitě ne nezajímavý den a naštěstí to ani nebylo z domova až tak daleko (120km) - takže dobrá, nejspíš poslední letošní "společenská akce" s přáteli. Taky jsem se rád po 17ti letech znovu podíval na letecký den do Mošnova.

Video:
video - část 1/3
video - část 2/3
video - část 3/3

zobrazit: náhledy | plnou velikost obrázků
autor: Zdeněk Kussior

    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
   


autor: Saskia Rydlová, Michal Poštolka

    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    


autor: Radim Žíla

    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    Přístupů od 24. 4. 2002